Rohtas Fort: Potężna forteca z epoki Mughalów na wzgórzach Penu!

blog 2024-11-20 0Browse 0
Rohtas Fort:  Potężna forteca z epoki Mughalów na wzgórzach Penu!

Pakistańska przygoda oferuje wiele niesamowitych odkryć dla miłośników historii i architektury. Wśród nich, ukryte w sercu prowincji Pendżab, majestatycznie góruje Rohtas Fort – imponująca twierdza z czasów dynastii Mughalów. Ta architektoniczna perełka, wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest nie tylko świadectwem dawnej potęgi i kunsztu budowniczych, ale także miejscem o niezwykłej atmosferze, które przenosi nas w czasie.

Wzgórza jako naturalna ochrona

Rohtas Fort wznosi się na skalistym wzgórzu nad miasteczkiem Jhelum. To strategiczne położenie było kluczowe dla obronności twierdzy. Potężne mury z kamienia i cegły, wzmacniane licznymi bastionami i wieżami straży, tworzą niemal nie do przebycia barierę. Wewnątrz murów rozciąga się labirynt wąskich uliczek, dziedzińców i monumentalnych budynków.

Element architektoniczny Opis
Bramą Delhi Wejście główne do fortecy, zdobione wykwintnymi rzeźbami
Shah Burj cylindryczna wieża, z której rozciąga się panoramiczny widok na okolicę
Meczet prosty budynek sakralny, z charakterystycznymi łukowatymi wejściami
Pałac Raja Man Singh dwupiętrowy budynek mieszkalny, zdobiony malowanymi freskami

Zabytki w murach historii

Spacerując po terenie Rohtas Fort, można natrafić na pozostałości dawnego życia. Kamienne studnie dostarczały wody mieszkańcom twierdzy, a stare magazyny przypominają o jej znaczeniu jako ważnego punktu handlowego. Wewnątrz murów znajdują się również pozostałości meczetu i pałacu Raja Man Singha – dowód na wielokulturowość tego miejsca.

Od morza do gór: historia Rohtas Fort

Budowa Rohtas Fort rozpoczęła się w XVI wieku za panowania cesarza Akbar the Great, jednego z najsłynniejszych władców dynastii Mughalów. Twierdza miała służyć jako ważny punkt obronny na granicy cesarstwa. W ciągu stuleci Rohtas Fort wielokrotnie zmieniał właścicieli. Z rąk Mughalów przeszła w posiadanie Syków, a następnie Brytyjczyków.

Po uzyskaniu niepodległości przez Pakistan w 1947 roku, Rohtas Fort został zapomniany i popadł w ruinę. Dopiero na początku XXI wieku rozpoczęto prace restauracyjne, dzięki którym dzisiaj możemy podziwiać jego dawny splendor.

Niezapomniane wrażenia dla miłośników historii

Wizyta w Rohtas Fort to nie tylko spacer po starożytnych murach. To podróż przez historię, okazja do poznania kultury i tradycji Pakistanu. Można tu spędzić cały dzień, podziwiając architekturę, zwiedzając muzea i wdychając atmosferę minionych epok.

Informacje praktyczne:

  • Dojazd: Rohtas Fort znajduje się około 10 km od miasta Jhelum. Dojazd samochodem lub autobusem jest stosunkowo łatwy.
  • Godziny otwarcia: Forteca jest czynna codziennie od rana do wieczora.
  • Opłata za wstęp: Cena biletu jest symboliczna.

Podsumowanie

Rohtas Fort to prawdziwa perełka wśród zabytków Pakistanu. Jeżeli szukasz miejsca, które połączy historię, architekturę i niezapomniane wrażenia, to Rohtas Fort będzie idealnym wyborem.

TAGS